Na nowy rok potrzebujesz tylko jednego postanowienia. ;)

Standardowy

W zeszłym roku o tej porze pisałam o postanowieniach noworocznych – że trzeba zrobić bilans co nam tak właściwie w duszy gra i co jest do szczęścia potrzebne, potem wybrać to co najbardziej osiągalne, a później już tylko brać się do pracy. Dziś sobie myślę, że dwa dni przed końcem starego roku mogę sobie złożyć – i każdemu to polecam – wyłącznie jedno postanowienie: znaleźć ciekawy pomysł na siebie samego.

I myślę sobie, że dużo bardziej wartościowe będzie znalezienie takiego postanowienia, którego realizacja przyniesie nam nie tyle satysfakcję czy podziw u innych, ale po prostu przyjemność. I nie neguję tu pomysłów na zmianę odżywiania, przejście na dietę, zrzucenia 15 kilogramów – swoją drogą wszystko to mam w planach po porodzie – ale dużo lepszym pomysłem wydają mi się deklaracje w stylu: „w 2017 przeczytam 200 książek” – to przyjemne i na pewno prostsze, bo  kartę biblioteczną można wyrobić za darmo albo „w 2017 odwiedzę co najmniej 10 ciekawych miejsc” – zapowiada się nieźle i wcale nie trzeba szukać za granicą, bo jako licencjonowany pilot wycieczek mogę zapewnić że bez problemu podam 10 miejsc w kraju, o których nie mieliście pojęcia, a które trzeba odwiedzić. ;)

postanowienie

Ale hasło ‚znaleźć pomysł na siebie’ może mieć zupełnie inne znaczenie. Możemy się skupić na rozwijaniu swoich pasji czy umiejętności, np. na nauce języków obcych albo równie dobrze podjąć się realizacji postanowień, które będą wartością dodaną wyłącznie dla nas samych np. nauczyć się gry w szachy, szycia na maszynie, robienia na drutach, origami itp. I owszem, będziemy mogli się tym pochwalić przed znajomymi, ale większą przyjemność będziemy odczuwać z samej realizacji celu i tego, że w końcu potrafimy to, czego chcieliśmy się nauczyć.

Każdemu kto robi dziś podsumowanie i plany na przyszłość, polecam podejść do tematu w ten sposób. Po pierwsze, łatwiej zrealizować jedno czy dwa postanowienia, nawet jeśli nie zaczniemy już 1 stycznia ale tydzień czy miesiąc później, a po drugie to oczywiste że dużo łatwiej się dąży do rzeczy przyjemnych i przychodzących w przyjemnej atmosferze – chęć pobicia rekordu w ilości przeczytanych książek w miesiącu przyjdzie mi dużo łatwiej niż rekord w zrzucaniu kilogramów ;).

Tak czy siak patrząc na to, co mnie czeka w przyszłym roku, myślę że liczą się w pierwszej kolejności chęci, a zaraz potem to by pomysł na siebie, choćby jeden najmniejszy, udało się zrealizować.

A wszystkim, którzy tu zaglądają życzę w Nowym Roku pomysłów na siebie, wytrwałości w realizowaniu planów i finalnych efektów, z których sami będziecie najbardziej zadowoleni. :) Szczęśliwego Nowego Roku! :)

5 przemyśleń na temat “Na nowy rok potrzebujesz tylko jednego postanowienia. ;)

 1. Wielu ludzi pozostawiło po sobie coś na kształt dekalogu. Określają w nich warunki realizowania swoich potrzeb, zależnych od otoczenia ale i od nich samych.
  Mazowiecki ze swoją wnuczką wymienił m.in.
  9. Rodzice zapewniają dzieciom, a dzieci rodzicom więcej czasu i uśmiechu. Uśmiech na ulicy, w szkole lub urzędzie nagradzany jest specjalnym bonem obywatelskim.
  10. Narzekanie na wszystko jest zakazane.
  Leszek Kołakowski napisał 17 takich zasad:http://lifehacking.pl/17-przykazan-prof-leszka-kolakowskiego/ Wśród nich odpowiadają mi zwłaszcza te nawołujące do samoograniczania się. Inni mogą to widzieć inaczej
  Przykazania Leszka Kołakowskiego:
  Po pierwsze przyjaciele.

  A poza tym:
  Chcieć niezbyt wiele.
  Wyzwolić się z kultu młodości.
  Cieszyć się pięknem.
  Nie dbać o sławę.
  Wyzbyć się pożądliwości.
  Nie mieć pretensji do świata.
  Mierzyć siebie swoją własną miarą.
  Zrozumieć swój świat.
  Nie pouczać.
  Iść na kompromisy ze sobą i światem.
  Godzić się na miernotę życia.
  Nie szukać szczęścia.
  Nie wierzyć w sprawiedliwość świata.
  Z zasady ufać ludziom.
  Nie skarżyć się na życie.
  Unikać rygoryzmu i fundamentalizmu.
  Prof. Gadacz zalecał przykrawanie swoich oczekiwań na miarę swoich możliwości.
  Inni jeszcze inaczej wyrażali to, co ich zdaniem decydowało o spełnieniu się przy prowadzeniu spokojnego i godnego życia.
  Ja jestem już starym człowiekiem, a więc i moje podejście do planowania jest ostrożnościowe i minimalistyczne.
  Namieszałem?
  Wszystkiego najlepszego w Nowym roku Agni. Będzie to bogaty w różne doświadczenia rok i im należy poświęcić najwięcej uwagi

 2. Tobie również wszystkiego dobrego! I wiesz co, chętnie przeczytam tekst dotyczący 10 najciekawszych miejsc, które można zobaczyć w Polsce :) A ja nie będę mieć postanowień noworocznych. Wyjątkowo. :-P

  • Agni

   Wyjątkowo mieć jedno to jak nie mieć wcale :P Nie wiem, czy napiszę osobną notkę o tych 10 miejscach, czy stworzyć taką listę specjalnie dla Ciebie? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>